כנסים ופרסומים

ראיון עם צפריר סופר – מנכ"ל פלגי מים

5 טיפים להקמת מפעל השבה

החלטתם להקים מפעל השבה?  יש כמה דברים קריטיים שמומלץ מאוד לקחת בחשבון לפני שיוצאים לדרך.
ראשית, קחו בחשבון שמפעל השבה הנו מפעל מורכב שהקמתו כוללת עלויות כבדות וכך גם תפעולו למשך שנים רבות.
מצטרף לכך אתגר נוסף והוא העובדה שהרגולציה והתנאים בחקלאות, עלולים להשתנות במהלך חייו של מפעל ההשבה.
מה זה אומר לכם? שכדאי מאוד להשקיע מחשבה רבה ולאמץ כמה עקרונות חשובים לפני שיוצאים לדרך. למשל:

  1. הבסיס הוא התכנון הכלכלי: אל תתקדמו לפני שביצעתם חישוב שלוקח בחשבון את עלויות ההקמה והתפעול לעומת כושר ההחזר של הגידולים החקלאיים לאורך שנים. זכרו שמדובר בהשקעה לשנים ולכן מאוד כדאי לבצע חישוב שמרני אשר יעניק לכם ביטחון מקסימלי שהמפעל יוכל אכן לפעול במשך שנים.
  2. הנקודה הקריטית היא הסטטוטוריקה: אל תזלזלו בנושא הסטטוטורי. מדובר כאן על המכשול העיקרי בהקמה של מפעל ההשבה, בעיקר מאגרים. קידום נושא זה הוא קריטי להקמת המפעל בלוח זמנים סביר, ואם לא תקדמו אותו משלב א' הוא עלול לעכב את הקמת המפעל במשך שנים ואף לא לאפשר הקמתו. חבל!
  3. החשיבה מעבר היא היתירות הגבוהה: אל תצמצמו…תכננו את מפעל ההשבה עם פוטנציאל שטחים בהיקף כפול ויותר מאשר ניתן להשקות בשלב ההקמה. למה? כי האפשרות לעבור מהשקיה של שטח אחד לשטח שכן יהיו פתרון מעולה למצב של משבר אצל חקלאי ספציפי או גידול ספציפי. ויותר מזה- ודאו שהמפעל שלכם מותאם לספק מים למגוון של גידולים, כולל מטעים שמקנים יציבות לאורך שנים.
  4. הסוד הוא במחירי ההעברה: קחו בחשבון שחלק ניכר ממפעלי ההשבה נסמכים על מים שמועברים ממפעלים שכנים. תהיו מסודרים ומחושבים ובדקו מראש את מחירי המים, כולל כל התשלומים, עבור העברת מי קולחים ממפעלים שכנים. מנעו מעצמכם הפתעות לא נעימות תוך כדי תנועה.
  5. הסוד הוא בכמויות המים: מפעל השבה יקום או ייפול בהתאם לכמויות המים שעומדות לרשותו בלוח זמנים מוגדר. הקמה של מפעל השבה מצריכה השקעות כבדות, ואם המים יהיו זמינים רק שנים רבות אחרי ההקמה, המפעל לא יוכל להחזיק מעמד.

 

צרו קשר
close slider