בקשת היתר רעלים

בשנים האחרונות המודעות לשמירה על איכות הסביבה עולה. בהתאם, ברור מדוע הוחלט שכל מפעל יצטרך לקבל היתר רעלים בעת הקמתו. הגוף שמספק היתרים כאלה במדינה הוא המשרד להגנת הסביבה. אך כחלק מהתהליך בדרך להיתר אנו רואים שעוד גופים מעורבים בעניין, כמו לדוגמא: פיקוד העורף, הראשות הארצית לכיבוי והצלה ועוד. זקוקים לעזרה בכל מה שקשור לקבלת ההיתר הדרוש לכם? פנו עוד היום אל חברת פלגי מים המקצועית והמנוסה. 

מי באמת צריך אישור היתר רעלים? 

אם אינכם בטוחים האם העסק שאתם עומדים להקים באמת זקוק להיתר הזה, אפשר להבין אתכם, כי לא תמיד הדברים ברורים לכולם. על פי החוק, כל אדם שעוסק ברעלים בריכוז או בכמות שגדולים מערך הסף הרלוונטי נדרש לקבל היתר רעלים.  תחת ההגדרה "עיסוק ברעלים" אנחנו רואים שישנה התייחסות לכמה עיסוקים שונים כמו: 

 • אריזה 
 • מסחר 
 • יבוא 
 • יצוא 
 • אחסנה 
 • החזקה 
 • שימוש 

לכן, אין זה משנה אם בעסק שאתם עומדים להקים יהיה לכם עיסוק אחד בלבד ברעלים או כמה עיסוקים מתוך הרשימה הזאת. מה שבטוח הוא שאם ברצונכם לנהל את העסק שלכם בצורה חוקית, עליכם לפעול לטובת קבלת ההיתר הנדרש. תוכלו לנסות לעשות זאת לבד – אך פעולה זו עלולה לקחת לכם זמן רב, כמו גם התעסקות וגם אנרגיה. לכן, אם אתם יכולים לפנות לאנשי המקצוע הטובים ביותר ולבקש מהם סיוע בתהליך, למה שלא תעשו זאת? 

לקבלת היתר רעלים פנו למומחים

חברת פלגי מים הוקמה בשנת 1973, ועובדיה מחזיקים בניסיון רב. כיום עובדים בחברה כ-100 אנשי מקצוע שונים, ובהתאם החברה מציעה שירותים מגוונים ביותר בתחומים שונים. החברה מנהלת 3 סניפים שונים ברחבי הארץ ומביאה איתה גם ניסיון בינלאומי. בין אם אתם זקוקים להיתר מסוים, תכנון או ייעוץ בנושא של השבחת מי קולחים, אין ספק שעם חברה זו אתם בידיים טובות. למידע נוסף, מוזמנים ליצור קשר בהקדם.

חידוש היתר רעלים

ההגדרה לרעל זה למעשה כל חומר שהוא מופיע בתוספת השנייה של החוק הכתוב. לא משנה אם מדובר ברעל המופיע בצורה הבסיסית הפשוטה שלו או שהוא ממוזג או מעורב בחומרים אחרים.

ישנו חוק העוסק בחומרים מסוכנים. החוק חוקק בשנת תשנ"ג – 1993. על פי דבר החוק, אין לאדם לעסוק ברעלים אלא אם כן הוא מצויד בהיתר רעלים אותו הוא קבל מהממונה על ידי השר להגנת הסביבה.

על מנת לקבל היתר רעלים, חשוב שתתבצע בדיקה של אנשי מקצוע כולל ביקור במפעל שבא לבקש את היתר הרעלים, בחינת כל הסיכונים האפשריים כמו גם ההערכות שנועדו למנוע את כל אותם הסיכונים. מעבר לכך מדובר בקביעת דרישות ותנאים שנועדו לצורך טיפול בעתות חירום כמו גם בעתות שגרה. לחברת פלגי מים ניסיון של מעל ל 40 שנים בתחום.

בקשה להיתר רעלים

אדם שרוצה להוציא היתר רעלים, אמור לעמוד בתנאים הבאים –

 • הוא מחייב להציע אחסון נאות לחומרים המסוכנים שברשותו כמו גם שילוט לצורך זיהוי מהיר. מעבר לכך הוא אמור להיות ערוך תמיד למקרי חירום, הוא צריך להיות ערוך גם לשינוע ולטיפול בחומרים או בפסולת המסוכנים.

יש מגזרים עסקיים אשר להם תנאים מיוחדים. כמו לדוגמא – בתי דפוס, בריכות שחייה, מרפאות, בתי חולים, חברות הובלה, מעבדות, מכבסות מעכוני צילום ועוד.

 • בעל ההיתר חייב למנוע חדירה של חומרים מסוכנים לקרקע או לשפכים וכן למנוע את פליטת החומרים המסוכנים לאוויר.
 • בעל ההיתר חייב לנהל פנקס מסודר המכונה פנקס רעלים. שם הוא ירשום כל רכישה או מכירה של חומרים מסוכנים הנכללים בחיוב לקבלת היתר על פי חוק.

הרישום אמור לכלול –

 1. תאריך הקנייה
 2. תיאור החומר שזה כולל כמות וכן מטרת השימוש בחומר.
 3. שם הקונה או הספק, המען שלו והיתר הרעלים שלו.
 4. לטופס של הגשת הבקשה להיתר רעלים מצורף בדרך כלל טופס לפנקס כמו גם הוראות ברות לניהול נכן של הפנקס.
 5. בעל היתר הרעלים אמור להגיש דיווח שנתי על החומרים המסוכנים הנוצרים בעסק. הדיווח אמור להיות מוגש על גבי טופס דיווח פסולות מסוכנות שנועד לשם כך.

בכל נושא היתרי רעלים, פנו לייעוץ אל חברת פלגי מים, החברה המובילה בישראל בתחום התשתיות הזורמות.