אם אתם מעוניינים לבחון הקמת מפעל חדש על קרקע נתונה, הרי שאתם לא יכולים סתם כך לרכוש את הקרקע ולהתחיל בתכנון הקמת המפעל על השטח שנרכש. ראשית נדרש לבצע מיפוי והבנת מצבה של הקרקע על מנת להבין האם בכלל ניתן לבנות עליה את המפעל. וכיצד עושים זאת? פונים לקבלת שירותי ייעוץ ותכנון סביבתי מחברה העוסקת בפיתוח תשתיות מים וסביבה.

מיפוי הקרקע

כאשר מדובר על מיפוי קרקע מסוימת הרי שבעיקר מדובר על מיפוי מקורות המים שבה ומידת הזיהום. במהלך הזמן אותה קרקע ספגה חומרים שונים שנספגו בה ובין היתר מדובר על שפכים, פסולת ומים. חשוב להבין מהם מקורות הזיהום הקיימים, לאפיין אותם, להבין את מידת הסיכון שנובעת מהם – ובהתאם לגזור מסקנות ולהבין האם אותה קרקע כשירה לבנייה עליה, מה ניתן לבנות ובאילו תקנים והוראות חוק יש לעמוד.

טיהור הקרקע

כאשר המיפוי מצביע על מידת זיהום שקיימת בקרקע, הרי שמשרד המספק ייעוץ ותכנון סביבתי ידע לאמר לכם האם רלוונטי לבצע טיהור לאותה קרקע, איזה סוג טיהור, כמה זמן הוא יימשך, כמה יעלה והאם כדאי בכלל להיכנס לתהליך הזה. מדובר בשיקולים כבדי משקל כמו תקציבים גבוהים, עמידה בדרישות החוק והגשת דו"חות למשרד להגנת הסביבה וחשיפה לתביעות מארגונים סביבתיים וחברתיים. מדובר במערך של שיקולים אותם יש לנהל בידע רב, ולהבין את המשמעויות השונות מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית כמובן. ייעוץ ותכנון סביבתי נמצא כאן בשבילכם על מנת לספק פתרונות איכותיים, חלופות וסקרי קרקע, כולל הפקת דו"חות רגולטוריים.

לא כל קרקע מזוהמת היא פסולה לבנייה עליה, אך יש לבצע תהליך מקצועי ונכון של מיפוי, הצעת חלופות בהתאם לחוק, קבלת האישורים ותכנון בנייה סביבתי נכון המיטיב עם כל הנוגעים בדבר. חשוב גם לשמור על המאזן האקולוגי בסביבת הבנייה, לשמר מבנים היסטוריים, פארקים ונוף. והכל צריך להתבצע תוך הקפדה על התקנים, על דרישות החוק ועל טובת הסביבה. לא כל קרקע תתאים לכל פרויקט, ולכן יש לבדוק היטב את הדברים – עם שירותי ייעוץ ותכנון סביבתי מקצועיים.