לא כולם מודעים לכך אך יש בהחלט מציאות של קרקע מזוהמת. וקרקע מזוהמת הדורשת טיפול.  קורה לא פעם ואנשים או מפעלי תעשייה שונים מתבקשים לערוך סקר קרקע. זאת בשל החשש להימצאות זיהומים בתוך הקרקע זיהומים אלו עשויים לסכן את האנשים במקום וחשוב לדעת ולאתר את הזיהומים ואף לטפל בהם בהתאם. חברת פלגי מים תשמח לספק לכם את כל הייעוץ בתחום.

הסבר על ביצוע של סקר קרקע

סקר קרקע נעשה לאחר סקר היסטורי. מדובר בסקר הנעשה לקרקע החשודה, כאשר הוא נעשה לקרקע הנחשדת כמזוהמת. הסקר ההיסטורי זהו הצעד הראשון אותו מבצעים, לפני שבכלל מחליטים על צעדי טיפול. לאחר הסקר אפשר להתקדם הלאה ולתכנן בצורה מקצועית את הטיפול הרצוי בקרקע.

סקר היסטורי הוא כל כך ראשוני עד שהוא כלל אינו כולל כל בדיקה פולשנית כמו קידוחים או אפילו דיגום של הקרקע. בשלב הזה אוספים מידע ואוספים מסמכים ומתעדים את כל המידע ההיסטורי שיש לנו על הקרקע בעבר ובהווה.

מסמך הנחיות לביצוע סקר היסטורי

הסקר ההיסטורי לא נעשה סתם כך באוויר. יש מסמך מיוחד אשר אותו אמורים למלא כאשר זה למעשה ייתן את האינדיקציה לגבי ההיתכנות של הימצאות זיהומים בקרקע.

לאחר שמבצעים את הסקר ההיסטורי של הקרקע, ממלאים את המסמך באופן מלא ומגישים אותו למשרד להגנת הסביבה.

לסיכום הדו"ח יכולות להיות שלוש דרגות שונות.

  1. לא נמצא פוטנציאל לזיהום קרקע.
  2. נמצא פוטנציאל נמוך לזיהום קרקע.
  3. נמצא פוטנציאל בינוני עד גבוה לזיהום קרקע.

בהתייחס ל'ציון' שנקבע לקרקע, נקבעים המשך הפעולות. לרוב, בדרגות 1 ו-2 אין טיפול המשך בקרקע. אך אם מתברר כי ישנו חשש לפוטנציאל בינוני עד גבוה לזיהום קרקע, או אז יהיה צורך בהמשך בדיקה של הקרקע. בשלב הזה הבדיקות תהיינה עמוקות יותר כאשר אלה יכללו סקר קרקע מעמיק, סקר של גזי הקרקע וכן הלאה.

נעזרים באנשי מקצוע

חשוב לשים לב כי בכל מה שקשור לבדיקת הקרקע יש לפנות אך ורק אל אנשי מקצוע מומחים בתחום אשר אלו ידעו איך וכיצד להתייחס לקרקע, איך לבדוק את הקרקע, כיצד לרשום את הדוח וכמובן איך להתקדם משם אם אכן יידרש טיפול מקצועי בקרקע. חברת פלגי מים היא בעלת ניסיון של מעל ל 40 שנה בתחום.