קבלתם דרישה לערוך סקר היסטורי לקרקע שלכם החשודה בזיהום?

אתם כנראה לא באמת מבינים מה עומד לפניכם. מה זה בעצם קרקע מזוהמת מה התהליך הנדרש לטיפול בקרקע כזו? מי הוא איש המקצוע המבצע את הטיפול בקרקע המזוהמת ומה התועלת בעצם בסקר ההיסטורי?

רגע לפני שתפנו למומחים כחברת פלגי מים, נעשה מעט סדר בעניין הזה של סקר היסטורי.

סקר היסטורי של הקרקע

סקר היסטורי נעשה לקרקע החשודה בזיהומים.

הסקר הוא הצעד הראשון שנועד למעשה להכיר מקרוב את האתר החשוד כבעייתי כאשר על פי הסקר ההיסטורי אפשר יהיה להתקדם לכיוון תכנון מקצועי ויעיל בחקר הקרקע ובטיפול בבעיות שיעלו.

חשוב לציין כי הסקר ההיסטורי אינו כולל ביצוע של קידוחים בקרקע ואפילו לא דיגום של הקרקע. מדובר בצעד ראשוני מאוד הכולל איסוף מידע ואיסוף מסמכים וכל הנתונים אודות אותו האתר מתוך התייחסות לפעילות בקרקע הזו הן בהווה והן בעבר.

קיים מסמך הנחיות לביצוע סקר היסטורי מטעם המשרד להגנת הסביבה כאשר את הסקר יש לבצע בהתאם למסמך זה.

עם סיום הסקר ההיסטורי אמורים להגיש דו"ח סיכום סקר היסטורי למשרד להגנת הסביבה, שזה יכול להיות סיכום של שלוש דרגות שונות.

  1. אין פוטנציאל לזיהום הקרקע.
  2. ישנו פוטנציאל נמוך לזיהום הקרקע.
  3. ישנו פוטנציאל בינוני עד גבוה לזיהום הקרקע.

על פי הממצאים העולים מהסקר, מגישים את התוכנית של המשך חקר הקרקע. על פי רוב זה יקרה רק אם הממצאים שעלו אחר הסקר מעידים על פוטנציאל בינוני עד גבוה לקיום זיהום קרקע.

תוכנית ההמשך כוללת שלבי המשך של הבדיקה כאשר הם נעשים מעמיקים יותר. הם כוללים סקר גזי קרקע וסקר קרקע.

כמה זמן זה אורך וכמה זה עולה?

רבים שואלים כמה זמן זה יארך לאנשי המקצוע כמו גם מה העלות של הסקר ההיסטורי. אז כאן זה תלוי באופי הסקר הנדרש. אם מדובר בסקר פשוט, זה לא יארך יותר משבוע שבועיים. אם מדובר בסקר היסטורי מורכב, אזי התהליך עשוי לארוך עד שלושה חודשים. העלויות גם כן תלויות במורכבות הסקר, תוכלו לברר מחירים בחברת פלגי מים, המומחית בתחום.