מאגרי מים ומאגרי מי קולחין הם מייזמים חשובים ביותר בישראל ובעולם, ומהווים בסיס תפעולי למשקים רבים. לחברת פלגי מים ניסיון רב בתכנון והנדסת מאגרים מסוגים שונים.

מאגרים ופרוייקטים

מאגרי מים ומאגרי קולחין הם אבן יסוד בתחום החקלאות בארצנו שבה החורף אינו רווי משקעים והקיץ הוא יבש וצחיח. מטרת המאגרים היא לצמצם ככל הניתן את צריכת המים השפירים והגברת השימוש במים מושבים (מי קולחין) לצרכי חקלאות.

פלגי מים עוסקת בתחום המאגרים מאז הקמתה בשנת 1973 ומציעה יותר מ 50 שנות ניסיון בתחום התכנון וביצוע מאגרים מסוגים שונים.

החברה בונה מאגרים הן מבטון והן מאגרי עפר המצופים ביריעות איטום HPDE – היריעות עשויות פוליאתילן בצפיפות גבוהה המעניק עמידות, אורך חיים והגנה מירבית לדפנות המאגרים. היריעות עשויות מחומרים חזקים השומרים על איכותם לאורך שנים, ובנוסף לעמידותן מול תנאי מזג אוויר מאתגרים היריעות עמידות בפני מגע עם כימיקלים קשים.

פרוייקט הקמת מערכת השבה ומערכת לאספקת מים כביש הסרגל הוא מייזם מרשים שמדגיש את חשיבותם של המאגרים בנוף הארצישראלי. בפרוייקט זה הוקמה מערכת מורכבת של השבחת קולחין הכוללת מאגר בנפח של 1 מיליון מ”’ק – מאגר המשמש לקליטת מי קולחין לאחר קדם טיפול במפעל תעשייתי בעיר מגדל העמק. לאחר הטיפול והשבתם למאגר, עוברים המים להשקיה חקלאית. המאגר הוקם באזור המזרחי ביותר של עמק יזרעאל, אשר עד הקמת מאגר זה, לא היה חלק ממערך אספקת הקולחין. הקמת המאגר, יחד עם מערכת אספקת הקולחין תרמה להתפתחות החקלאות באזור ולשינוי סוג הגידולים לגידולי שלחין חדשים.

בנוסף לתכנון ולביצוע פרוייקטים הכוללים מאגרי מים, אחראית החברה על פיקוח בעזרת מרכז הבקרה הממוקם במשרדי פלגי מים ומאפשר שליטה בזמן אמת וכן הפקת לקחים ותיקונם בהתאם לנדרש. מרכז הבקרה שולט על מכוני השאיבה והמט"שים הכלולים בפרויקט "ערי העמק". ממרכז הבקרה ניתן לשלוט על הזרמות ונפחים של כ- 80 מאגרי מים של יישובי העמק, וכן מתפעלים תחנות שאיבה להשקיית השטחים של המשקים.

לפלגי מים ניסיון עשיר בהקמת מאגרים בכל נפח נדרש, בשיטות איטום שונות, כולל הקמת כל מערך השאיבה והבקרה הנדרשים על פי חוק. פלגי מים תכננה, הקימה ומפעילה עד היום רשת מים הכוללת כ-90 מאגרים לאספקת מים לחקלאות.

סוגי מאגרים

מאגרי קולחין: מעפר + יריעות הגנה HPDE או מבטון

מאגרי מים: מעפר + חומר איטום (יריעות HPDE או חיפוי בכרסית) או מבטון

מאגרי שטפונות: מאגרי צד או מאגרי גיא

דגים ושטפונות: עפר + חומר איטום (יריעות HPDE או חיפוי)

קרא עוד סגור

    רוצים לדעת סדר גודל של פרויקט כזה? התקדמו עם פלגי מים
    השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם